Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zrób to sam: żywopłot z pigwowca - prosty i efektowny!

2023-09-26
Zrób to sam: żywopłot z pigwowca - prosty i efektowny!

Oto prosty poradnik, jak zrobić żywopłot z pigwowca:

 • Oblicz potrzebną ilość sadzonek: Określ, jak długi ma być żywopłot pigwowca. Zastanów się, jak szeroki i gęsty chcesz go mieć. Na podstawie tych informacji możesz obliczyć ilość sadzonek potrzebnych do zasadzenia żywopłotu. Przykładowo, jeśli chcesz mieć żywopłot o długości 10 metrów i gęstości sadzenia co 1 metr, będziesz potrzebował 10 sadzonek.

Najczęstsze odległości sadzenia pigwowca:

 

 • 0,5 - 1 metr: Jeśli chcesz stworzyć bardzo gęsty żywopłot, możesz sadzić pigwowiec w odległości 0,5 - 1 metra od siebie. Taka bliska odległość spowoduje, że żywopłot będzie bardzo gęsty i pełen liści.

 • 1 - 1,5 metra: Jeśli preferujesz nieco luźniejszy żywopłot, możesz sadzić pigwowiec w odległości 1 - 1,5 metra od siebie. To nadal zapewni gęstą barierę, ale zostawi więcej miejsca na rozwinięcie się gałęzi i korzeni.

 

Następnie:

 1. Wybierz odpowiednie miejsce: Pigwowiec potrzebuje dobrze nasłonecznionego obszaru, aby dobrze rosnąć.

 2. Przygotuj glebę: Upewnij się, że gleba jest dobrze nawożona i dobrze drenowana. Pigwowiec preferuje lekko kwasowe gleby, o pH w zakresie 5,5-7.

 3. Wybierz sadzonki: Możesz kupić gotowe sadzonki pigwowca u nas,  polecamy je wiosną lub jesienią

 4. Wykop dołki: Wykop otwory o głębokości i szerokości około dwukrotnie większej niż korzenie sadzonek pigwowca.

 5. Sadzenie sadzonek: Umieść sadzonki w dołkach i ułóż je pionowo. Wypełnij dołki ziemią i delikatnie ubij ją wokół korzeni, aby zapewnić stabilność sadzonek.

 6. Podlewanie: Pierwsze kilka tygodni po zasadzeniu żywopłotu pigwowca regularnie podlewaj go, aby korzenie miały odpowiednią wilgoć. Następnie podlewaj go co kilka dni, szczególnie w czasie długiego okresu suszy.

 7. Nawożenie: Wiosną i jesienią nawoź pigwowiec organicznymi nawozami, takimi jak kompost lub obornik. Unikaj zbyt dużego stosowania nawozów, które mogą prowadzić do nadmiernego wzrostu liści kosztem owoców.

 8. Przycinanie: Wczesną wiosną przyciń pędy pigwowca, aby pobudzić wzrost i utrzymanie żywopłotu w odpowiednim kształcie. Usuń martwe, chore lub uszkodzone gałęzie.

 9. Ochrona przed chorobami i szkodnikami: W celu ochrony pigwowca przed chorobami i szkodnikami regularnie monitoruj rośliny i podejmuj odpowiednie działania, jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy.

 10. Cierpliwość: Pigwowiec potrzebuje czasu, aby urosnąć i stworzyć pełny żywopłot. Bądź cierpliwy i regularnie dbaj o rośliny, a wkrótce będziesz mógł cieszyć się pięknym i smacznym owocem pigwowca.

To podstawowy poradnik, jak zrobić żywopłot z pigwowca. Pamiętaj, że każdy ogród jest inny, więc dostosuj te wskazówki do swoich indywidualnych warunków i potrzeb. Powodzenia w tworzeniu swojego żywopłotu z pigwowca!

 

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

pixel